CV

Jag är journalist bosatt i Stockholm. Innan jag vidareutbildade mig till journalist skrev jag tre böcker om feminism och aktivism och producerade en utställning. Jag har pluggat några år, främst journalistik och statsvetenskap. Mer om vad jag har sysslat med går att läsa i utdraget ur mitt CV. Klicka på  länken för några arbetsprover.

Arbetslivserfarenhet:

bang-1-2015-omslag-litenChefredaktör och ansvarig utgivare tidskriften Bang, som nominerades till årets tidskrift 2015, mars 2011 – mars 2016.

Redaktör för Idé och Kritik, DN Kultur, vikarie juli 2015.

Redaktör för boken Det riktiga landslaget av Moa Svan (Leopard förlag, 2015).

Frilansskribent publicerad bland annat i DN, Fokus, Dagens Arena och Magasinet Arena.

Verksam som moderator för författarsamtal och debatter sedan 2009. Som moderator har jag anlitats av bland annat Bris, TCO, Myndigheten för kulturanalys, Länsstyrelserna, UR, Forum jämställdhet, RFSU, Kulturhuset Stadsteatern, Folkets bio, Norstedts, ABF, Studentafton i Lund, Unizon, Kommunal, Handels, SSR och Vision med flera.

Projektledare och innehållsproducent för utställningen Pushing the limits – om freds- och kvinnorättsaktivister i Abchazien, Geogien, Israel och Palestina, som öppnade i september 2008 på Världskulturmuseet och sedan turnerade till april 2010. Utställningen var ett samarbete mellan insamlingsstiftelsen Kvinna till Kvinna och Världskulturmuseet i Göteborg.

88879992_O_1Författare till böckerna Ta betalt – en feministisk överlevnadsguide (Tiden, 2003) och Slå tillbaka – om vardagsrädsla och systerskap (Tiden, 2005) samt redaktör för antologin Äga rum – röster ur den feministiska rörelsen (Tiden, 2008). Samtliga titlar tillsammans med Moa Elf Karlén.

Utbildning:

Grundkurs i radiojournalistik, JMK, 7,5 p, hösten 2014.

Magisterkurs i journalistik vid Uppsala universitet med praktik som nyhetsreporter på Upsala Nya Tidning, 2010-2011.

Pol kand. i statsvetenskap med inriktning mot politik och kön vid Stockholms universitet,  inklusive ekonomisk historia och nationalekonomi, färdig våren 2006.

Övrigt:

Styrelseledamot i Rättviseförmedlingen oktober 2010 till mars 2015.

Aktiv i teatern och tankesmedjan Lacrimosa 2002 till 2008.

B-körkort